Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom pocházející z jihovýchodní Asie a patří do čeledi kávovníkovitých. V posledních letech se kratom stává stále populárnějším přírodním lékem na různé neduhy a je hojně využíván lidmi ze všech společenských vrstev. Rostlina nabízí širokou škálu zdravotních výhod, včetně léčby bolesti, snižování stresu a úzkosti, zvyšování hladiny energie a pomoci při léčbě závislostí.

Úleva od bolesti

Užívání Kratomu k úlevě od chronické bolesti může být velmi účinné. Alkaloidy obsažené v kratomu interagují s opioidními receptory v mozku a přinášejí úlevu od fyzické bolesti, přičemž se vyhýbají nebezpečným vedlejším účinkům, které přinášejí jiné opioidní léky. Kromě úlevy od fyzické bolesti může kratom také pomoci zmírnit psychické utrpení spojené s chronickými bolestivými stavy, jako je fibromyalgie.

Snížení stresu a úzkosti

Bylo prokázáno, že kratom pomáhá snižovat stres a úzkost jak v akutních, tak v chronických dávkách. Předpokládá se, že hlavní alkaloid 7-hydroxymitragynin působí na serotoninové receptory v mozku a vyvolává anxiolytický účinek, který pomáhá snižovat hladinu stresu. Výzkumy navíc ukazují, že kratom může zlepšit náladu působením na dopaminové receptory v mozku.

Zvyšování hladiny energie

Mnoho lidí užívá kratom pro zvýšení energie díky jeho stimulačním vlastnostem. Toho dosahuje působením na adenosinové receptory v mozku, což zvyšuje bdělost a snižuje únavu. Kromě toho může kratom také zvyšovat fyzickou vytrvalost tím, že poskytuje neurotransmiterovou vzpruhu.

Zotavení ze závislosti

Kratom může být užitečný při léčbě závislosti, protože pomáhá zmírňovat abstinenční příznaky a může také zvyšovat soustředění, což umožňuje lepší koncentraci během léčby a terapeutických sezení. Alkaloidy obsažené v kratomu interagují s opioidními receptory v mozku a mohou poskytnout úlevu od touhy a abstinenčních příznaků. Kratom má navíc potenciální proti návykové vlastnosti, které mohou pomoci snížit míru relapsu.

Bezpečnost

Ačkoli kratom může poskytovat mnoho výhod, je důležité si uvědomit, že by se neměl používat jako náhrada konvenční léčby nebo léků. Navíc by ti, kdo kratom užívají, měli věnovat pozornost jakýmkoli vedlejším účinkům, které se u nich při jeho užívání objeví, a v případě potřeby se poradit se svým lékařem. Stejně jako u jiných rostlinných léků mohou různí lidé na kratom reagovat různě, proto je důležité se před jeho užíváním poradit s lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *